Dysbióza je stav kedy zloženie mikrobiómu je mimo rovnováhu, a teda symbiotický vzťah medzi baktériami je narušený. Dybióza môže viesť až k ochoreniam ako sú alergie, nešpecifické črevné zápaly alebo kolorektálny karcinóm.
Pojem dysbióza je spájaný s mnohými ochoreniami a symptómami, preto je dôležité, aby sme sa aj pomocou probiotík, správnym životným štýlom snažili predísť tomuto stavu.
Vznik mikrobiómu
Pri pôrode sa dostávame prirodzene do kontaktu s veľkým množstvom prospešných baktérií, avšak pri pôrode cisárskym rezom to nie je celkom tak. Pôrod per vias naturales – prirodzenou cestou, zabezpečí dostatočnú kolonizáciu novorodenca baktériami, ktoré sa skrz ústa dostávajú do tráviaceho traktu. Tento prvý kontakt s baktériami od matky je pre organizmus nesmierne dôležitý pre vývoj mikrobiómu. Podľa viacerých štúdií je dokázané, že pôrod cisárskym rezom môže spôsobovať rôzne poruchy vo vývoji imunitného systému. Keďže prvotné baktérie sú u novorodenca získané práve od matky či už prostredníctvom príchodu na svet, alebo vďaka kožnému kontaktu s matkou pri dojčení. Práve preto je veľmi podstatné dbať na správne zloženie mikrobiómu u tehotných aj dojčiacich žien.
Vplyv antibiotík
Negatívne ovplyvňujeme svoj mikrobióm napríklad častým užívaním antibiotík. Antibiotiká sa podieľajú na boji proti patogénnym – choroboplodným baktériám, žiaľ tieto liečivá vplývajú aj na baktérie, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Často sa pri užívaní antibiotík stretávame prechodne s dyspepsiou – tráviacimi ťažkosťami, medzi ktoré najčastejšie patria bolesti brucha, hnačky. Nadmerné užívanie antibiotík spôsobuje aj bakteriálnu rezistenciu. V klinických štúdiách je už dokázané, že aj probiotické bakteriálne kultúry sú schopné priaznivo ovplyvniť vývoj ochorení, u ktorých sa dokázali práve rezistentné kmene baktérií na podávané účinné antibiotiká.
Liečba antibiotikami najmä v ambulanciách primárneho kontaktu, čiže u obvodných lekárov je často na základe skúseností, na slepo – tzv. empirická liečba. Takáto liečba má často za následok nadmerné predpisovanie a časté užívanie antibiotík. S každou antibiotickou liečbou sa mení náš mikrobióm. Zabíja sa aj zdraviu prospešná črevná ale aj kožná a u žien aj vaginálna mikroflóra. Preto by sa nemalo zabúdať na užívanie probiotík, vždy pri antibiotickej liečbe, či už sú antibiotiká podávané vo forme tabliet, u detí v sirupovej forme, ale aj keď sú podávané vo forme intravenóznej počas hospitalizácie v nemocniciach. Samozrejme pri podávaní antibiotík celkovo do žily nie sú tak často popisované dyspeptické ťažkosti ako pri podávaní antibiotík per os – podávané ústami.
Prekonanie bežných ochorení tiež vplýva na črevný mikrobióm Tak ako pri respiračnom infekte tak aj pri črevných infekciách sa mikrobióm podieľa na boji s infekciou, preto je dôležité dopĺňať správnym spôsobou probiotické bakteriálne kultúry pri týchto ochoreniach. Samozrejme netreba zabúdať aj na to, že obnova správneho fungovania mikrobiómu trvá dlhšie než náš subjektívny pocit uzdravenia.
V neposlednom rade, aj keď by sme to mali zaradiť medzi prvé možnosti ovplyvnenia správneho fungovania mikrobiómu patrí správne stravovanie.
Štýlom stravovania ovplyvňujeme aj zdravie našich baktérií. Každý druh baktérií sa v ľudskom tele živí inou zložkou potravy, preto je vyvážená a pestrá strava jedným z najdôležitejších faktorov, ako zabrániť dysbióze a následným ťažkostiam. Vplyv na poruchu funkcie mikrobiómu má aj chronický stres, alkohol, nedostatok spánku, fajčenie, genetika.
Výživové doplnky vo forme bežne dostupných probiotík, medzi ktoré patria najmä baktérie mliečneho kvasenia druhy baktérií z rodov Lactobacillus a Bifidobaktérie, kvasinky ako Saccharomyces cerevisiae, niektoré druhy E.Coli, Bacillus spp.
V súčasnosti sa probiotiká používajú predovšetkým na terapiu tráviacich ťažkostí, najmä pri hnačkách. Dostupné sú stále nové štúdie, potvrdzujúce účinnosť niektorých probiotických kmeňov v liečbe respiračných, alergických ale aj chronických zápalových ochorení. Treba si však uvedomiť, že tieto účinky sú druhovo a kmeňovo špecifické to znamená, že nie každé probiotikum má rovnaký účinok.
Rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami sme si už vysvetlili viac krát ale uvediem to tu zas..
Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy, ktoré slúžia ako výživa pre niektoré baktérie v našom tele, teda hlavnou úlohou je podpora rastu a aktivity baktérií. Prebiotiká sa nachádzajú v rôznych potravinách, najmä v zelenine, ovocí a obilninách, ale aj v materskom mlieku. Niektoré štúdie naznačujú ich účinok v prevencii a terapii hnačiek, znižovaní rizikových faktorov pre vznik srdcovo-cievnych ochorení a v prevencii vzniku obezity.
Príznaky črevnej dysbiózy
Mnoho ľudí, vrátane lekárov si myslí, že prejavy črevnej dysbiózy sú spojené výlučne s tráviacimi problémami. Napríklad znížená chuť do jedla, pocit plnosti po jedle, plynatosť alebo hnačka. Mnohé z príznakov, ktoré pacienti pociťujú, však nie sú spôsobené priamym narušením trávenia, ale narušením celkového metabolizmu.
Pri správnom fungovaní trávenia a celkového metabolizmu sa minerály, vitamíny, dôležité enzýmy a ďalšie veľké množstvo zlúčenín uvoľňujú a podliehajú následným tráviacim procesom. Pri dysbióze nastáva porucha uvoľňovania týchto živín na rôznych úrovniach, práve pre neúčinné rozkladanie potravy v tráviacom trakte baktériami.
Konečným výsledkom tejto poruchy tráviaceho systému nie je len nahromadenie patogénnej mikroflóry, ale aj to, že ak sa nelieči včas, môže byť negatívne ovplyvnená každá časť nášho tela. Je to spôsobené tým, že bunky jednoducho nedostávajú energiu a potrebné živiny, ktoré sú nevyhnutné na správne fungovanie tela.
Väčšina ľudí si všimne, keď je ich trávenie „trochu mimo“ ..
..Môžu mať problémy s trávením, trpieť nadúvaním, striedavo zápchou a hnačkou alebo inými jasnými náznakmi, že s ich trávením nie je niečo v poriadku. Zároveň si môžu všimnúť aj mnohé iné, zdanlivo nesúvisiace symptómy, ako je zhoršenie koncentrácie, myslenia, únava, alebo aj čerstvo diagnostikované autoimunitné ochorenie. Niektorí ľudia sa môžu dokonca cítiť nervózne, úzkostlivo alebo dokonca depresívne. Takéto symptómy nie sú spôsobené priamo tráviacou dysfunkciou. Spôsobuje to narušený metabolický proces, ktorý začína zlyhávať, pretože zvyšok tela nedostáva správne množstvo zlúčenín, ktoré potrebuje na to, aby fungovalo na optimálnej úrovni.
Ak pochopíme nepriame účinky črevnej dysbiózy, ako aj to, že môžu ovplyvniť optimálnu funkciu ktorejkoľvek časti tela, vrátane imunitného systému a hormonálnej rovnováhy, potom môžeme tiež vidieť to prečo je týchto symptómov tak veľa. Tu je vypísaných len niekoľko najbežnejších symptómov:
Kandidóza (premnoženie Candidy albicans v tele), plynatosť/ nadúvanie – meteorizmus, hnačka, zápacha s prerušovanou hnačkou, potravinové alergie, intolerancie potravín, akné, rosacea, ekzém, poruchy imunitného systému, alergie, astma a iné dýchacie ťažkosti, malnutrícia – nedostatok živín, nedostatok vitamínov, anémia, precitlivenosť, únava, úzkosť, depresia, poruchy pamäti, bolesti hlavy.
Črevná dysbióza na základe viacerých štúdií je spájaná aj s autizmom, reumatoidnou artritídou, dysfunkciou štítnej žľazy, alkoholizmom, crohnovoou chorobou, SIBO (Syndróm bakteriálneho prerastania čreva).
Pokiaľ ste sa pri dočítaní až dokonca zamysleli nad tým, či aj Vy náhodou nepatríte do skupiny ľudí, ktorí môžu trpieť dysbiózou je na čase aby ste si našli čas na úpravu svojho mikrobiómu a svojho zdravia.
Doktorka Lenka, z Tímu Superbiotiká 🙂