Detské infekčné ochorenia

Pozor, norovírus!

Norovírusy sú celosvetovo rozšírené vírusy, ktoré sú odolné voči vplyvom vonkajšieho prostredia. Sú zodpovedné za väčšinu epidémií gastroenteritíd vírusového pôvodu, najmä u detí. Inkubačný čas (obdobie od vstupu nákazy po prepuknutie ochorenia) je 12 – 48 hodín.

K prenosu dochádza znečistenými rukami infikovanej osoby alebo zanesením nákazy do úst, prípadne rukami znečistenými dotykom s kontaminovanými predmetmi (kľučky dverí, hračky, telefónne slúchadlá). Nákaza je aj prostredníctvom jedál rýchleho stravovania kontaminované osobami, ktoré s nimi manipulujú. Tento prenos ochorení sa nazýva fekálno-orálny.

Medzi príznaky črevnej virózy vyvolanej norovírusom patrí nevoľnosť, vracanie a hnačka. Ďalšími príznakmi sú napríklad: zvýšenie telesnej teploty, zimnica, kŕče v bruchu, únava, bolesť svalov a kĺbov. Príznaky sa objavujú väčšinou do 12 hodín od nakazenia. Ochorenie má krátky priebeh, priemerne trvá iba tri dni. Hlavnou komplikáciou je dehydratácia organizmu, na ktorú sú náchylné najmä deti. Dehydratácia sa prejavuje suchosťou slizníc, vpadnutými očami a okolie očí má mierne modrastý odtieň.

Ochorenie často prebieha v kolektívoch alebo v rodinách v rovnakej dobe, preto anamnéza je dôležitá pre správnu diagnózu ochorenia. Taktiež je možné vyšetriť protilátky zo stolice pacienta, prípadne z krvi.

Hlavnou liečbou je dostatočná hydratácia pacienta na ktorú musíme obzvlášť dbať u malých detí. Diéta, ktorá zmierňuje príznaky, obsahuje u detí najmä ryžový odvar, mrkvovú polievku, sucháre, ľahký čierny čaj sladený medom (ak nie sú alergické!). Vyhýbame sa mastným a mliečnym pokrmom.

Medzi doplnkovú liečbu môžeme zaradiť pri dehydratácií rehydratačné roztoky. Na našom e-shope máme v ponuke produkt, ktorý obsahuje probiotiká priamo v rehydratočnom roztoku – Biogaia Plus. Ďalej v liečbe musíme myslieť aj na bolesti bruška, deťom môžeme podávať lieky tlmiace bolesť prípadne kŕče. Probiotiká sú dôležitou súčasťou liečby ako aj prevencie pred črevnou virózou. Pri užívaní probiotík počas akútneho ochorenia treba dbať na správny výber a na toleranciu perorálneho prijmu počas infekcie. Deťom ponúkame počas opakovaného vracania tekutiny po lyžičkách, nezaťažujeme ich tuhou stravou a doprajeme im kľudový režim a dodržiavame hygienické opatrenia a izoláciu.

Prevencia = dôkladná hygiena rúk, a to nielen pred jedlom. Hygiena rúk je potrebná vždy po príchode domov, po toalete, pred jedlom alebo po návšteve zdravotníckeho zariadenia prípadne miesta s vysokou koncentráciou ľudí. Ak sa v domácnosti vyskytuje hnačkovité ochorenie, je žiaduce vydezinfikovať predmety a plochy s ktorými dieťa príde do kontaktu. Dôležité je tiež umývanie ovocia, zeleniny, mäsa a rýb, ktoré vždy treba dostatočne tepelne upraviť. A taktiež z dlhodobého hľadiska je vhodné pridať probiotiká do každodennej rutiny aby sme naše detičky ochránili pred kolektívnym šírením vírusových hnačiek najmä v predškolských zariadeniach.

Podobné príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *