Čo je to hnačka? – vylučovanie častých vodnatých stolíc, väčšinou viac ako trikrát denne Hnačka u detí do 3r. (dojčiat a batoliat) je náhle častejšia vodnatá / riedka stolica častejšia ako zvyčajne, pri hnačkovitom ochorení sa v stolici môže vyskytovať hlien alebo krvavé vlákna, okrem zmeny konzistencie stolice sa mení aj jej farba, zápach. Všeobecne u detí je to stolica s prímesami hlienu viac ako 3x za deň.
Ako odlíšiť normálnu stolicu u dojčiat a novorodencov od hnačky? Novorodenci majú niekedy až 8 -10 stolíc denne, často v malých množstvách. Dojčené deti majú frekvenciu stolíc veľmi individuálnu aj 6x denne niekedy naopak, nemusia mať stolicu aj viac dní. Stolice sú riedke vzhľadom pripomínajú konzistenciu praženičky. Dojčatá na umelej mliečnej výžive majú zvyčajne stolicu hustejšiu a menej vodnatú ako plne dojčené deti. Farba je žltá, žlto-zelená ale niekedy môže mať sýto zelené sfarbenie. Farba a zápach stolice súvisí so stravou, v prípade zeleninových príkrmov môžeme v stolici pozorovať aj nestrávené zvyšky. Zavádzaním príkrmov sa pomaly mení a kolonizuje črevo dieťaťa rôznymi baktériami, ktoré môžu spôsobovať prechodne zmenu farby aj konzistenciu stolice.
Najčastejšími príčinami hnačiek u detí sú infekcie. Prejavy vírusmi spôsobených hnačiek u dieťaťa môžu začínať teplotou a vracaním, krátko potom sa pridáva hnačka. Deti sa cítia zle, ale často nevyzerajú choré, majú nechutenstvo. Nekomplikované vírusové hnačky ustúpia do týždňa. Rotavírusy spôsobujú výraznú vodnatú hnačku, priebeh môže byť nezávažný ale i ťažký s vracaním a dehydratáciou, teplotami, následne s nutnosťou hospitalizácie a intenzívnej liečby.
Pri bakteriálnych infekciách je okrem hnačiek aj výrazné vracanie, hnačky môžu trvať viac ako týždeň, je prítomná horúčka, deti vyzerajú choro, majú výrazné bolesti brucha, častejšie sa vyskytuje aj krv v stolici. Zväčša si priebeh ochorenia vyžaduje lekárske vyšetrenie.
Väčšina vírusových hnačiek ustúpi sama, len s podpornou liečbou. Niektoré bakteriálne hnačky treba liečiť antibiotikami, parazitárne hnačky je väčšinou treba liečiť liekmi proti parazitom, o tom však rozhoduje Váš pediater.
Viac o infekčných hnačkách sa dočítate v našom článku.
Ale pozor! nie každá hnačka je spôsobená infekciou, príčinou môžu byť aj neinfekčné ochorenia, hlavne ak trvá niekoľko týždňov až mesiacov.
Hnačkou sa môžu prejavovať: intolerancia (neznášanlivosť) laktózy, alergia na bielkovinu kravského mlieka – najčastejšie v dojčeneckom veku, ale aj iné ochorenia ako napríklad celiakia, syndróm dráždivého čreva (IBS), zápalové ochorenia čreva ako sú crohnova choroba, ulcerózna kolitída.
Hnačka môže byť spôsobená aj diétnou chybou – nedostatočne tepelne upravené jedlá, nadmerné množstvo požitia fermentovaných potravín, veľa sacharidov v strave. Pri „otrave jedlom“ je rýchly nástup hnačky ale aj vracania do niekoľko hodín po zjedení pokazeného jedla s jedovatými látkami (toxínmi), ktoré sú tvorené baktériami. Pri otrave jedlom ťažkosti často rýchlo vymiznú do 24 hodín, horúčka sa väčšinou nevyskytuje, pokiaľ nedochádza k dehydratácií.
Hnačky môžu byť spojené aj s antibiotickou liečbou, stresom podmienené hnačky prípadne si niekedy pojem hnačka môžete zameniť s enkoprézou – neschopnosťou udržať stolicu. U detí sa enkopréza definuje až po 4. roku života a často sa vyskytuje spolu s pomočovaním. Sekundárna enkopréza súvisí s chronickou zápchou, kedy malé množstvo riedkej stolice obteká tuhú stolicu v čreve.
Ako sa postarať o dieťa s hnačkou?
Je nevyhnuté dieťa sledovať, dobré je si zapisovať počet stolíc, konzistenciu, príjem tekutín, prípadne pri vracaní zaznamenávať frekvenciu vracania.
Väčšina liekov, dostupných v lekárňach na voľný predaj, spomaľujú činnosť čriev a zastavujú hnačku. Pri liečbe nekomplikovanej hnačky sú nepotrebné v niektorých prípadoch dokonca až škodlivé. Hnačka je obranný mechanizmus organizmu pred škodlivými vplyvmi, zbavujeme sa ňou infekčných škodcov (vírusov a baktérií) ale i jedovatých látok. Pri výrazných vodnatých stoliciach s veľkými stratami tekutín je možné po konzultácii s lekárom podávať Smectu, ktorá neovplyvňuje očistnú funkciu čriev, bráni len nadmernému vylučovaniu vody cez zapálenú sliznicu v hrubom čreve, nevstrebáva sa do krvného obehu.
Probiotiká: „zdravé“ baktérie –pomáhajú skrátiť trvanie a závažnosť hnačky. Dbajte na to aby ste nepodávali probiotiká počas častého vracania, aby ste nezaťažili podráždený žalúdok a nevyvolali opätovné vracanie, je dobré počkať aspoň 2 hodiny od poslednej epizódy zvracania a následne podať dieťaťu probiotikum.
Dojčené deti odporúčame aj naďalej dojčiť treba ich však častejšie ponúkať ako zvyčajne, po ukončenom 5 mesiaci pokračovať v príkrmoch, ktorý pri ochorení spočíva najmä v ryžovom odvare, ryži, zemiaku, varenej mrkve či jablku, ideálne v rozmixovanom stave.
Dojča na umelej mliečnej výžive pri miernych kašovitých stoliciach môže byť kŕmené bežnou formulou. Avšak ak je prítomné výraznejšie bolestivé nafukovanie bruška alebo hnačka trvá viac ako 3 dni, prípadne dieťa má teploty je vhodné nahradiť bežnú formulu ryžovým odvarom prípadne dojčenským mliekom s nízkym obsahom laktózy (low lactose). Dôvodom je horšie trávenie mlieka a mliečnych výrobkov poškodenou sliznicou čreva. S príkrmami pokračovať – vhodné sú: pučený zemiak, ryžové kaše, banány Dojčatám je možné ponúkať malé množstvo rehydratačného roztoku po malých lyžičkách. Jeden z ideálnych výrobkov značky Biogaia sú rehydratačné roztoky s obsahom probiotík – Biogaia Plus.
Batoľatá a väčšie deti majú vynechať mlieko a mliečne výrobky, podávame im ľahké diétne jedlo v menších množstvách. Vynechanie stravy môže predĺžiť trvanie hnačkovej epizódy, obnova črevných buniek je rýchlejšia, ak je črevo postupne zaťažované stravou a „nehladuje“. Vhodné sú potraviny s obsahom škrobu: ryža, sucháre, rožok, cestoviny, cereálne kaše, z ovocia banány. Tekutiny dopĺňame rehydratačným roztokom alebo neperlivou minerálkou slabým čiernym čajom, osladený medom, pokiaľ dieťa nie je alergické. Nepodávame ovocné džúsy, perlivé minerálky, sladené vody, mlieko, ktoré môžu priebeh hnačky zhoršiť.
Mierna hnačka (3-5 vodnatých stolíc za deň)
Stredne závažná hnačka (6-9 vodnatých stolíc za deň)
Závažná hnačka (viac ako 10 vodnatých stolíc za deň)
Stredne závažná a závažná hnačka u dieťaťa by mala byť vždy konzultovaná a vyšetrená lekárom. V niektorých prípadoch je nutné dieťa hospitalizovať za účelom rehydratácie a následnej liečby.
V posledných týždňoch sa zvýšil výskyt hnačkových ochorení preto odporúčam dodržiavať zásady správnej hygieny rúk a užívať preventívne probiotiká, ktoré vďaka nespočetnému množstvu priaznivých účinkov na organizmus prispievajú k zmierneniu príznakov ako aj k možnej nákaze.
Vaša doktorka Lenka