Predpokladá sa, že ranná mikrobiota má určitý vplyv na vznik atopickej dermatitídy. Medzi rôznymi faktormi, ktoré môžu modulovať črevnú mikroflóru tak, aby viedla k preventívnym alebo terapeutickým účinkom na detské alergické ochorenia, sa v súčasnej dobe diskutuje..
Poďme si ukázať na niekoľkých štúdiách ako to naozaj je …
V randomizovanej dvojito zaslepenej klinickej štúdií s použitím Lactobacillus rhamnosus GG alebo Bifidobacterium lactis (dávka 6X109 CFU) od 35. týždňa gravidity do 6 mesiacov po pôrode u matiek počas dojčenia a od narodenia do veku 2 rokov u dojčiat autori preukázali nasledovné. Lactobacillus rhamnosus GG významne chráni pred vznikom ekzému v dojčenskom, mladšom školskom veku a chráni pred atopickou senzibilizáciou v tomto veku.
Ďalšia štúdia v ktorej bolo randomizovaných 415 tehotných žien od 36 týždňov tehotenstva do 3 mesiacov po pôrode, ktoré dostávali probiotiká: Lactobacillus rhamnosus GG , L acidophilus a B. animalis subsp lactis (dávka: 5×1010 CFU denne) alebo placebo. V 6 rokoch bol trend k nižšiemu kumulatívnemu výskytu atopickej dermatitídy v probiotickej skupine, ale prevalencia astmy a atopickej senzibilizácie nebola probiotickým režimom významne ovplyvnená.
Vplyv kombinácie Lactobacillus rhamnosus GG a B. animalis subsp lactis, každý v dávke 1×109 CFU alebo placebo. Počas tejto štúdie (priemerný vek: 16,1 mesiaca) bol v probiotickej skupine pozorovaný výrazne nižší výskyt ekzémov.
V ďalšej štúdií s 220 deťmi po dobu 3 mesiacov boli podávané L. paracasei a L. fermentum buď samostatne alebo v kombinácii (dávka: 4 × 109 CFU denne) alebo placebo. Skupina, ktorá dostávala probiotikum samotné alebo v kombinácii, vykazovala nižšie skóre SCORAD ako skupina s placebom, tento rozdiel zostal stabilný štyri mesiace po ukončení suplementácie.
Podanie kmeňa Bifidobacterium dentium matkám od 36. týždňa tehotenstva do 3 mesiacov po pôrode znížilo výskyt atopickej dermatitídy u potomstva o 40%.
Metaanalýza Svetovej organizácie pre alergiu ukázala, že probiotiká používané v poslednom trimestri tehotenstva alebo u dojčiacich matiek užívajúcich probiotické doplnky môžu znížiť riziko ekzému u dojčiat, aj keď istota dôkazov je nízka. Dôvodom môže byť riziko zaujatosti v rámci skúšok, nepriamosť dôkazov, nejednotnosť výsledkov v štúdiách a nepresnosť súhrnných odhadov.
Zmes probiotík obsahujúcich kmene Lactobacilli a Bifidobacteria, boli účinné pri znižovaní výskytu ekzémov v prvých 24 mesiacoch života s čiastočnou stratou účinnosti po druhom roku života.
Tieto dôkazy tiež naznačujú, že probiotická suplementácia môže prispieť k zlepšeniu kvality života u niektorých pacientov s ekzémom. Používanie probiotík je preto potrebné ďalej skúmať vhodnými, dobre navrhnutými skúškami.
Zatiaľ však môžeme svojím pacientom a svojím deťom zlepšiť kvalitu života jednoduchou voľbou správneho probiotika. Preto sa vo vlastnom záujme o svoje zdravie a zdravie svojich detí pokúsme dať náš mikrobióm späť do rovnováhy. 🙂
* SCORAD – Bodové hodnotenie atopickej dermatitídy
* CFU – Jednotky tvoriace kolónie