Keď sa povie kvasinka, väčšina ľudí si predstaví škodlivý mikroorganizmus, ktorý spôsobuje ochorenia kože, nechtov, genitálne plesne alebo nebezpečné systémové mykózy. Nie však každá kvasinka vplýva na ľudský organizmus škodlivo. Saccharomyces boulardii (Saccharomyces cerevisiae var boulardii) je tropická kvasinka, ktorá bola prvýkrát objavená na ovocí liči.
Už roky sa v štúdiách dokazuje účinnosť v liečbe aj prevencii, predovšetkým ochorení tráviaceho traktu. Táto prospešná kvasinka je schopná rýchlo dosiahnuť v čreve vysokú koncentráciu (do troch dní), udržiavať túto hladinu konštantnú. Treba však pripomenúť, že črevo je ňou kolonizované len pokým sa požíva, najčastejšie vo forme výživových doplnkov. Väčšinou na 5. deň od ukončenia liečby mizne jej osídlenie v črevách, nedochádza k jej vstrebávaniu do krvného systému, pôsobí len v čreve.
Na rozdiel od väčšiny baktérií v probiotických doplnkoch, dokáže táto kvasinka lepšie prežiť cestu, prostredníctvom ktorej sa dostáva do čreva. Dokázané je aj, že S. boulardii dosahuje vyššie koncentrácie u pacientov s narušenou mikroflórou v porovnaní so zdravými jedincami.
Vplyv S. boulardii na mikrobióm človeka
Táto prospešná kvasinka reguluje mikrobiálnu rovnováhu ovplyvňuje schopnosť patogénov kolonizovať a infikovať črevnú sliznicu, moduluje lokálnu aj systémovú imunitnú odpoveď, stabilizuje funkciu črevnej bariéry, spúšťa niektoré enzymatické procesy súvisiace so vstrebávaním živín.
↓ V nižšie uvedenom odkaze je v animácií zobrazené, ako táto prospešná kvasinka funguje v našich črevách ↓
Hnačka súvisiaca s antibiotickou liečbou
Počas užívania antibiotík ako jeden z najbežnejších nežiaducich účinkov patrí práve narušenie črevnej mikroflóry. Práve S. boulardii v klinických štúdiách dosiahla vynikajúce výsledky v prevencií antibiotikami spôsobeným hnačkám. Ďalší dôvod prečo ju pridať k liečbe antibiotikami je aj fakt, že je prirodzene rezistentná na antibiotiká keďže sa nejedná o baktériu ale ide o kvasinkový mikroorganizmus. Tým pádom nie je nutné dodržiavať časový interval medzi požitím antibiotík a probiotík obsahujúcich S. boulardii.
V nemocničných a iných zdravotníckych zariadeniach je rizikom nákazy najmä u starších a oslabených pacientov práve anaeróbna baktéria Clostridium difficile. Toxíny, ktoré vytvára práve táto baktéria poškodzujú črevnú sliznicu, spôsobujú jej zápal. Pri tomto zápale dochádza k hromadeniu tekutín v čreve a to vedie k početným vodnatým hnačkám. Poškodený epitel čreva často krváca – tak dochádza k hemoragickým hnačkám, ktoré vedú veľmi často k dehydratácií pacienta a k celkovému poškodeniu organizmu. Ďalší z tvoriacich sa toxínov spôsobuje odumieranie buniek napadnutých klostrídiou. Premnoženie v čreve a ochorenie, ktoré vzniká sa volá klostrídiová enterokolitída, ktorá je jedna z najzávažnejších infekcií tráviaceho traktu.
Skrátenie trvania akútnej hnačky rôznej etiológie, taktiež zníženie frekvencie stolíc a zníženie rizika prechodu hnačky do chronicity sa vo viacerých štúdiách potvrdilo práve u probiotík obsahujúcich S. boulardii.
Účinnosť S. boulardii na prevenciu akútnej hnačky detí počas dvoch mesiacov užívania, sa sledovala v štúdií, kedy sa dokázal významne nižší výskyt epizód hnačky v skupine detí užívajúcej kvasinku v porovnaní s placebo skupinou detí.
Klinická účinnosť S. boulardii bola testovaná aj v prípade niektorých chronických ochorení ako Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, syndróm dráždivého čreva (IBS), parazitárne ochorenia.
Vo vyššie uvádzaných klnických štúdiách neboli pozorované nežiaduce účinky podávania tejto kvasinky. Avšak pri užívaní kvasinkových mikroorganizmov môže nastať stav, kedy sa tieto mikoorgranizmy v tele premnožia a začnú spôsobovať rôzne ochorenia. Môže to nastať u špecifickej skupiny pacientov – tzv. imunokompromitovaných, ktorý majú narušené prirodzené obranné mechanizmy a tým sú náchylnejší na závažné infekcie. U HIV pozitívnych pacientov sa liečba Saccharomyces boulardii preukázala ako bezpečná.
Užívanie prebiotík spolu s probiotikami obsahujúcimi S. boulardii zvyšuje účinnosť daných probiotík.
Najmä Psyllium – vláknina, ktorá sa získava z listov skorocelu zvyšuje osídlenie kvasiniek v črevách pacientov o viac ako 20%.
Na našom e-shope nájdete produkty obsahujúce túto kvasinku v produktoch ako je Nekadex, prípadne Active Flora Duo.
Stačí si už len vybrať, to správne probiotikum pre Vaše zdravie.